Kurucularımız – Arsu Güzel Sanatlar Akademisi

Ahmet Çağlar Arsu & Ani Sazak Arsu

Sanat sonsuzlukta var olmaktır, hayatsa onun içinde bir kesit. Ne mutlu o kesitte sanat üretip sonsuzluğa bırakabilene!


AHMET ÇAĞLAR ARSU


1978 tarihinde Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine dokuz yaşında piyano dersleriyle başladı. İlerleyen yıllarda, çalışmalarının profesyonel bir yöne gitmesiyle, piyano eğitiminin yanı sıra, müzik kuramı ve kompozisyon çalışmalarına da başladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda misafir öğrenci olarak Armoni ve Kontrpuan derslerine katıldı. Bu süreç içerisinde Gülnare Şekinskaya ile piyano ve Prof. Server Acim ile kompozisyon alanında çalıştı.

16 yaşında görme duyusunu tamamen kaybetmesinin ardından, 1998 yılında piyano ve kompozisyon çalışmalarını sürdürmek için ABD’ye gitti. 1998 - 2000 yılları arasında Boston Üniversitesinde lisan çalışmalarının yanı sıra piyano ve kompozisyon çalışmalarına devam etti. Modern müziğin sıklıkla icra edildiği bir bölgede bulunmanın avantajıyla yeni eserler tanıdı ve kendi müziğini paylaşacak fırsatlara sahip oldu.

2001 yılında eğitimini lisans seviyesinde sürdürmek üzere, Cambridge Massachusetts’teki Longy School of Music konservatuvarının Kompozisyon bölümüne, okul tarihinin ilk görme engelli öğrencisi olarak kabul edildi. Bu okulda dört yıllık eğitimi süresince Dr. Paul Brust ve Dr. Eric Sowier ile çalıştı.

George Crumb, Elliot Carter, Pierre Boulez, Sofia Gubaidulina gibi dünya çapındaki bestecilerin ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı.

2003 yılında Harvard Universitesi, Group For New Music tarafından solo flüt eseri “Küçük Bir Hayal” seçilerek Harvard Üniversitesi'nin çağdaş müzik konserlerinde seslendirildi.

Massachusetts kültür sanat yaşamının çok önemli bir parçası olan Pickman Hall konser serilerinde Longytude New Music Ensemble tarafından Prelude to the Night, Yaylı Saz ve Klarinetlerden oluşan Double Quartet eserleri seslendirildi.

Zeitgeist Modern Müzik konserlerinde Fantasia adlı piyano eseri Xanthos Ensemble müzisyenlerinden piyanist Eunyoung Kim tarafından seslendirildi. Aynı eser kısa süre sonra ASKAP beste yarışmasında finale kaldı.

Çek Cumhuriyeti’nde 10.’su düzenlenen uluslararası beste yarışmasında solo flüt eseri ikincilik ve Prelude to the Night adlı tuba, korno, klarnet ve piyanodan oluşan eseri üçüncülük ödüllerine layık görüldü. Yarışmada jüri tarafından birincilik ödülü verilmedi.

Longy School of Music Kompozisyon bölümünden 2005 yılında dereceyle mezun olmasının ardından, kendi kültürüne ait olan müziği daha iyi tanımak, çalışmalarına katabilmek ve ABD de yaşadığı yaklaşık yedi yıl içerisindeki deneyim ve kazanımlarını ülkemizde paylaşabilmek için Türkiye’ye geri döndü.

İTÜ MİAM'da Dr. Michael Ellison ile kompozisyon alanında çalışarak 2008 yılında yüksek lisans programından mezun oldu ve aynı okulda tanışıp, hayatını birleştirdiği Ani Sazak Arsu ile birlikte Arsu Güzel Sanatlar Akademisi’ni kurdu.

2009 yılında West London University London College of Music tarafından Türkiye’de bir ilk olarak, bestecilik alanında en yüksek artistik seviye olan FLCM (Fellowship of London College of Music) diplomasına layık görüldü.

2013 yılında Boston Üniverstesi ve Boston Senfoni Orkestrası’nın 1930’lu yıllardan bu yana birlikte düzenlemekte olduğu dünyanın en prestijli yaz müzik programlarından olan Tanglewood Müzik Festivali’ne misafir besteci ve konuşmacı olarak davet edildi.

2014 yılında ise İngiltere’de 1970 yılından bu yana gerçekleştirilen Guiting Music Festivali’ne davet edildi ve London Chamber Players Orkestrası tarafından sipariş edilen Homage to Bach adlı yaylı orkestra eseri seslendirildi.

2016 yılında Atatürk’ü Anma Konseri çerçevesinde sipariş edilen iki piyano dört piyanist ve büyük orkestra için yazdığı Auratorio adlı eseri Antonio Pirolli şefliğinde, solistler Devlet Sanatçıları Ayşegül Sarıca, Hüseyin Sermet, Jerfi Aji ve Ani Sazak Arsu tarafından seslendirildi.

Arsu Güzel Sanatlar Akademisi çatısı altında bilgi ve deneyimlerini öğrencileriyle paylaşan Arsu, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Doktora programında bilimsel çalışmalarını sürdürmekte olup, oda müziği ve orkestra eserleri üzerine yoğunlaşarak kompozisyon çalışmalarına devam etmektedir.

ANi SAZAK ARSU


1982 yılında İstanbul'da doğdu. Müzik eğitimine 5 yaşında piyano ve koro ile tanışarak başladı. İlk kez babası ile başladığı müzik eğitimine, Levon Eroyan ile piyano çalışarak devam etti. İlk konserini 8 yaşında verdi ve piyano eğitimini ilerleyen yaşlarında Prof. Jirayir Arslanyan ile sürdürdü.

1998'de katıldığı Sirvart Karamanuk şan yarışmasında ikincilik ödülüne layık görüldü ve akabinde Kevork Tavityan şefliğinde Sayat Nova korosuna solist olarak davet edildi.

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji alanında tamamladıktan sonra, 2005 yılında MİAM (Müzik İleri Araştırmaları Merkezi)'da Dr. Paul Whitehead ile Müzikoloji üzerine yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı zamanda Lynn Trepel ile şan alanında çalıştı. Aynı okulda kompozisyon alanında yüksek lisans eğitimini almakta olan Ahmet Çağlar Arsu ile tanışıp hayatlarını birleştirerek Arsu Güzel Sanatlar Akademisi'ni kurdu.

Daha sonra müzik eğitimi ve pedagojisi üzerinde çalışarak Thames Valley University piyano öğretmenliği lisans diplomasına sahip oldu.

0-6 yaş müzik eğitimi ve nöropsikoloji üzerine araştırmalar yapmakta olan Ani Sazak Arsu, İTÜ Müzikoloji ve Müzik Teorisi üzerine doktora eğitimini sürdürmektedir.

Translate »