Hakkımızda – Arsu Güzel Sanatlar Akademisi
parallax background

ARSU AKADEMİ

Arsu Güzel Sanatlar Akademisi, İTÜ MİAM Müzik İleri Araştırmaları Merkezi’nde yüksek lisans eğitimleri esnasında tanışıp, hayatlarını birleştiren müzisyen çift, Ani ve Çağlar ARSU tarafından 2009 yılında kuruldu. Ani ve Çağlar Arsu, ortak hayalleri ve idealleri doğrultusunda, öğrencilerini ilgi duydukları alanda kariyer ve meslek edinebilecek bir donanıma eriştirmeyi, sanatın toplumun her kesimi ile buluştuğu ve sanatın arzuya dayalı bir hobiden öte, gelişim ve ilerlemenin anahtarı olduğunu göstermeyi amaç edinen bir vizyon ile önemli ilklere imza attılar.

Dünyanın en köklü eğitim programlarından biri olan 0 - 7 yaş Kindermusik International, Türkiye'de ilk kez Arsu Akademi'de, elementer sanat eğitimi anlayışıyla, nöron gelişiminin en önemli evresindeki 6 aylık bebeklerle başladı. Okul yaşamına sayısız katkılarının yanı sıra, bu eğitimle öğrenciler, aynı zamanda sağlam bir müzikal alt yapı ediniyorlar.

Arsu Akademi okul öncesi ve hobi programları öğrencileriyle kurulan orkestra ile Sinopale Bienali ve şimdiye dek 2 kez düzenlenen İstanbul Çocuk ve Gençlik Bienali'ne katıldı. Buna benzer pek çok proje ile minik öğrencilerin sevgi ile keşfettiği enstrümanlar, onların hayatında, geleceklerine yön veren değerleri oluştururken, performans sunumları, konserler ve katıldıkları festivallerle verdikleri emeğin karşılığını deneyimliyorlar. Hobi programı öğrencileri, performans ve eserlerini sergileme imkanı elde ediyor ve uluslararası sertifika programları ile, gelecekte üniversite seçimlerini etkileyecek, seviyelerine göre uluslararası geçerlilikte yetkinlik belgesine sahip oluyorlar.

ani_ve_caglar_aksu
arsu-akademi-hakkimizda-2

0 yaşından itibaren başlayan eğitimler, pratikte ya da teoride icraatın mümkün olabildiği yaşa dek sürer. Sanat için sanat, toplum için sanat anlayışlarının her ikisini de benimseyerek hem sanatçının hem de toplumun kendini bulmasını teşvik eder. Bu bağlamda Arsu Akademi, sadece sanatın öğrenildiği değil, aynı zamanda sanatın deneyimlendiği bir zemin olmayı amaçlar.

Arsu Akdemi, yurt dışı eğitim ortaklarıyla yürütülen projelerle, Boston Massachusetts Longy School of Music Kompozisyon Bölüm Başkanı Paul Brust, Boston University Hector Martinez Morales, MIT University Justin Casinghino gibi değerli öğretim üyeleri ve müzisyenleri, ülkemizde konservatuvar ve üniversiteler ile buluşturdu ve her sene tekrar eden eğitim programlarıyla, yeni fikirlerin doğmasına, yeni vizyonların oluşumuna, genç nesillere kapılar açacak tanışıkların gerçekleşmesine vesile olmaya devam ediyor.

West London University FLCM diploması Türkiye'de ilk kez kompozisyon dalında Çağlar ARSU'ya verildi ve akabinde ülkemizin pek çok değerli akademisyenleri farklı dallarda, Arsu Akademi'de gerçekleşen performans sınavlarıyla bu diplomaya layık görüldü.

"Her insanın içinde var olan, keşfedilmiş ya da keşfedilmemiş üstün özgünlüğü doğru yöntemleri uygulayarak ortaya çıkartmak ve kişinin özgüvenini besleyerek kendinden, hayatından yarattıkları ürettikleri yoluyla zevk almasını sağlamasını amaçlıyoruz. Katı yöntemler, her ne kadar en üst düzey eğitim birimleri dahi olsa bile, bireyin özgüvenini sarsarak kişinin gelişmesini durdurup, belki de var olan yeteneğini derinlere gömebilir. Hep doğru bilinen tek düze metotlar yaratıcılığı yok ederek, bireyin yenilik yapma arzusunu olumsuz tepkilerden korku duyulması sebebiyle engelleyebilir. Çünkü hayali gerçeğe dönüştüren en temel şey olan inanç zarar görür. Oysa ki başarının en önemli unsuru inanç; sanatın gereği ise yaratıcılıktır. İnsanoğlu ancak kendini gerçekleştirebildiğinde gerçek anlamda var olur ve ölümsüzleşir. Arsu Güzel Sanatlar ’da esas olan amaç, öncelikle her insana bahşedilmiş estetiği bireyin fark etmesini sağlamak, bireye özgü eğitimle kişinin kendi duygulanım ve düşünüşünde yoğurarak, onu geliştirmek ve mükemmelliğe eriştirerek, icra edilen sanat eserini diğerlerinin duygulanım ve düşünüşüne sunmaktır. Bu gerçek anlamda var oluştur; insanın kendini mükemmelleştirmesi, dış dünyaya herkesin anlayabileceği bir dilde ifadesi, özgürlüğü ve ölümsüzlüğüdür... İnsanın yaşamda erişebileceği en yüksek entelektüel ve ruhsal seviyeye ulaşmanın yoludur sanat."

Ani Arsu

EĞİTMENLERİMİZ

Ekran Resmi 2024-01-29 01.13.46

Ahmet Çağlar Arsu

Besteci, Teorisyen
ani_sazak_arsu

Ani Sazak Arsu

Piyano Eğitmeni
dilekcipli

Dilek Çipli

Piyano Eğitmeni
huseyinsermet

Hüseyin Sermet

Piyano Eğitmeni
Ekran Resmi 2024-01-29 01.17.29

Maria Hämäläinen Sermet

Piyano Eğitmeni

Meral Yapalı

Piyano Eğitmeni
Ova Sünder

Ova Sünder

Piyano Eğitmeni
Translate »