Çocuklar İçin Sanat Eğitimi – Arsu Güzel Sanatlar Akademisi
parallax background

ÇOCUKLAR İÇİN SANAT EĞİTİMİ


Sanat eğitiminin eğlence değeri, bazı yöneticilerin ve topluluk üyelerinin, dersin diğer faydalarını göz ardı etmesine yol açar. Bütçe kesintileri gerektiğinde sanat programlarının ölçeği bazen küçültülmekte veya kaldırılmaktadır. Sanat eğitiminden keyif almak çocuklar için faydalı yönlerden yalnızca biridir. Sanat eğitiminde geliştirilen beceriler sıklıkla yaşamın diğer alanlarına ve okul çalışmalarına aktarılır.
el-goz-koordinasyonu

El-Göz Koordinasyonu

Sanat projeleri genellikle çocukların görevleri tamamlamak için ince motor becerilerini kullanmalarını gerektirir. Dar bir boya fırçası tutmak, makasla kesmek ve kile şekil vermek, ince motor becerilerini ve el-göz koordinasyonunu kullanan sanat etkinliklerine birkaç örnektir. Çocuklar, açık uçlu sanat projelerine katılarak, sonuçlara göre yargılanmadan bu becerileri uygulama şansı yakalarlar. İnce motor becerilerini ne kadar sıklıkla uygularlarsa, o kadar gelişirler. Geliştirilmiş ince motor kontrolü, el-göz koordinasyonu ve diğer hassas hareketler gerektiren diğer durumlara da uygulanır.

yaraticilik

Yaratıcılık

Sanat eğitimi, çocuklar için yaratıcı bir fırsattır. Bazı çocukların evde sanat malzemelerine veya yaratıcı aktivitelere erişimi olmayabilir. Okul sisteminde sanat eğitimi verilerek tüm çocuklar hayal güçlerinin yanı sıra, bilişsel ve problem çözme becerilerini de harekete geçirme şansına sahip olurlar. Daha sonra, hayal ettikleri yaratımları nasıl gerçeğe dönüştüreceklerini düşünmeleri gerekir. Bu problem çözme becerileri, diğer durumlarda da yaratıcı düşünmelerini sağlar ve olumlu akademik sonuçlar doğurabilir.


Translate »